No.1
WordPress
hosting
Wordpress Hosting
  • ۱-click WP Installation
  • Top WordPress support
  • Free Domain Name
  • Unmatched WP speed
  • ۹۹٫۹% Server Uptime
  • Immediate Activation
$۳.۹۵/mo.

آموزشهای کاربردی کار با وردپرس

پیشخوان وردپرس و استفاده از آن

پیشخوان وردپرس صفحه ای است که پس از ورود به ناحیه مدیریت آن را مشاهده خواهید کرد . در پیشخوان تعدادی میانبر قرار داده شده است تا در زمان نیاز بتوانید از میانبر های آن استفاده کنید .
در قسمت پیشخوان بخش های مختلفی قرار دارد که در زیر توضیح کوتاهی درباره آنها خواهیم داد
در یک نگاه : این قسمت تعداد نوشته ها ، تعداد برگه ها ، تعداد دیدگاه ها و پوسته ای که استفاده میکنید را نمایش میدهد
فعالیت : در این قسمت ۵ مطلب آخر قرار دارد که میتوانید به راحتی آنها را ویرایش و مدیریت کنید
پیش نویس سریع : پر کاربرد ترین قسمت در پیشخوان پیشنویس سریع است . زمانی استفاده میشود که شما میخواهید نوشته ای تازه ایجاد کنید اما وقت کافی برای ویرایش آن را ندارید در این نوع موارد میتوانید عنوان و متن خود را وارد کرده و ذخیره پیش نویس را بزنید . با این کار نوشته شما ایجاد میشود اما در سایت نمایش داده نخواهد شد و شما در زمانی بهتر میتوانید آن را ویرایش کرده و انتشار دهید
نکته اینکه : پیشخوان یک زیر منو با عنوان به روز رسانی ها دارد که در زمانی که به روز رسانی تازه ای در دسترس باشد میتوانید از این قسمت مشاهده و به روز رسانی کنید .

منو نوشته ها

نوشته یا همان مطالب امکان ایجاد ، ویرایش و مدیریت نوشته ها را فراهم میکند .

اگر بر روی نوشته ها کلیک کنید تمام نوشته ها را خواهید دید که میتوانید بر روی نوشته مورد نظر کلیک کرده و ویرایش کنید . منو هایی در بالای نوشته ها مشاهده میکنید که کاربرد هر کدارم را توضیح خواهیم داد .

همه : فیلتری است که تمام نوشته ها را برایتان نمایش میدهد .

منتشر شده : تعداد مطالب منتشر شده شما را میگوید و اگر روی آن کلیک کنید تنها همان نوشته ها را خواهید دید .

پیش نویس : تعداد مطالب پیش نویس شما را نمایش میدهد و برای مشاهده تمام مطالب پیش نویس میتوانید روی آن کلیک کنید .

زباله دان : تمام مطالب که حذف میکنید در زباله دان قرار میگیرند که شما میتوانید با کلیک بر روی زباله دان آنها را حذف کنید یا بازگردانید .

توجه : ممکن است شما منو های پیش نویس یا زباله دان را مشاهده نکنید و این بدان معناست که شما چیزی در این منو ها ندارید .

هنگامی که ماوس را بر روی یک نوشته میبرید ، منویی در زیر آنها ظاهر میشود که میتوانید از آنها استفاده کنید . ویرایش سریع یکی از آن منو هاست که تنها در زمانی کاربرد دارد که میخواهید عنوان ، دسته بندی ، و امثال این را تغییر دهید و برای ویرایش متن باید بر روی ویرایش کلیک کنید .

افزودن نوشته

همانظور که از عنوان این منو پیداست برای افزودن یک نوشته یا مطلب جدید از این گزینه استفاده میشود .

برای افزودن نوشته باید یک سری کار ها انجام شود که به ترتیب آنها را نام میبریم .

ابتدا عنوان نوشته : که برای معرفی نوشته خود باید عنوانی کوتاه در نظر بگیریم

سپس متن یا محتوای نوشته : محتوای نوشته یا مطلب خود را در کادر بزرگ زیر عنوان وارد کنید

بعد از آن نوبت به انتخاب مجموعه هاست : که در سمت چپ قرار دارد

حالا باید برای نوشته خود برچسب قرار بدیم که تعداد پیشنهادی ۳ تا ۷ برچسب است

برای نوشته خود تصویر شاخص انتخاب کنید : این کار باعث زیبایی سایت شما میشود و پیشنهاد میشود که انجام دهید

و در پایان بر روی دکمه انتشار کلیک میکنیم

دسته ها یا همان مجموعه ها

دسته ها یا همان مجموعه ها برای نوشته کاربرد دارد . به صورتیکه شما میتوانید تمام مطالب خود را دسته بندی کنید . این امکان این اجازه را به شما میدهد که به عنوان مثال دسته بندی اخبار ایجاد کنید و مطالب مربوط به اخبار را در این دسته قرار دهید و بقیه مطالب را در دسته های مربوط به خود .

در صفحه مجموعه ها شما میتوانید دسته جدید ایجاد کرده و یا دسته های موجود را ویرایش کنید . برای ویرایش دسته کافیست ماوس را بر روی دسته مورد نظر برده و بر روی ویرایش کلیک کنید .

برای ایجاد دسته تازه از قسمت سمت راست نام دسته را وارد کنید ، سپس نامک را وارد کنید .

نامک چیست ؟ نامک همان نام لاتین است که در لینک ها نمایش داده میشود و بهتر است که به زبان لاتین نوشته شود .

مادر دسته ها چیست ؟ شما میتوانید دسته بندی های خود را دارای زیر مجموعه کنید به عنوان مثال : مجموعه اخبار ورزشی و اخبار ایران را ایجاد میکنید و در قسمت مادر ، دسته اخبار را انتخاب میکنید . در این صورت شما دسته اخباری دارید که اخبار را برای شما تفکیک خواهد کرد . به همین سادگی

برچسب ها

برچسب ها چیست و چگونه کار میکند ؟

برچسب ها کلیدواژه هایی هستند که برای شناساندن بهتر یک مطلب ، به گوگل و سایر جستجوگر ها کمک میکنند . در بیشتر اوقات مطالبی در سایت ها قرار میگیرند که شاید سایر کاربران آنها را به گونه ای دیگر جستجو کنند . به این مثال توجه کنید : بنده یک نوشته با عنوان طراحی سایت ایجاد میکنم و آن را در سایت خود قرار میدهم . حال کاربرانی که در گوگل جستجو میکنند ممکن است کلمات دیگری را در جستجوی خود به کار ببرند مانند : طراحی سایت ارزان ، طراحی وب و غیره .

برچسب ها این امکان را به ما میدهند که ما این کلمات را نیز در نوشته خود گنجانده تا به بازدید از مطلب خود کمک کنیم . اگر بر روی منو برچسب ها در بخش مدیریت کلیک کنید ، میتوانید برچسب جدیدی ایجاد کرده و یا برچسب های موجود را ویرایش کنید .

معمولا این منو کاربرد زیادی ندارد ، چرا که برای ایجاد برچسب ، میتوان در همان نوشته ها اقدام کرد و معمولا برچسب ها را نباید از سایت حذف کرد .

رسانه

رسانه ها شامل دو بخش به نام های کتابخانه و افزودن میباشد . در افزودن همانطور که از نامش پیداست برای افزودن یک تصویر یا فایل چند رسانه ای استفاده میشود . و تمام فایل های چند رسانه ای که از قبل آپلود کردید در قسمت رسانه موجود است که میتوانید آنها را مدیریت کنید .

یک ویرایشگر آنلاین تصاویر در این قسمت وجود دارد که میتوانید از قابلیت های آن نیز بهره ببرید مانند چرخش تصویر ، برش تصویر و غیره

معمولا زیاد وارد این گزینه نمیشویم مگر در موارد اضطراری ، زیرا این گزینه را میتوانید در افزودن یا ویرایش نوشته ها و برگه ها مشاهده ، ویرایش و مدیریت کنید .

برگه ها

برگه ها شامل دو بخش همه برگه ها و افزودن برگه می باشد .

همه برگه ها مانند مطالب یا نوشته هاست که میتوانید از آن قسمت برگه های موجود را مدیریت کنید و افزودن برگه هم که برای ایجاد برگه جدید است .

در قسمت افزودن برگه گاهی ممکن است امکاناتی متغیر باشند که بستگی به نوع قالب و امکانات قالب دارد . ولی در کل یک سری کارها باید انجام شوند که توضیحی در زیر برایتان قرار داده ایم .

در قسمت افزودن برگه شما ابتدا باید عنوان برگه را بنویسید .

سپس محتوا برگه باید نوشته شود . البته که گاهی اوقات نیاز به نوشتن مطلبی در محتوا برگه نیست و این به افزونه ویژوال کامپوسر و نوع قالب دارد . به عنوان مثال اگر شما از افزونه ویژوال کامپوسر استفاده میکنید برای ایجاد برگه نوشتن محتوا برگه نباید صورت گیرد .

از قسمت صفات برگه میتوانید مشخص کنید که برگه شما زیر مجموعه برگه ای دیگر است یا خیر که برای اینکار کافیست کادر مادر را باز کرده و انتخاب کنید .

اگر در کادر صفات برگه قالب هم میتوانید انتخاب کنید این بدان معناست که پوسته وردپرس شما چند قالب پیشفرض برای برگه های شما دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید .

دیدگاه ها

دیدگاه ها همان نظراتی ست که کاربران در انتهای برگه ها یا نوشته های سایت قرار میدهند . در بخش دیدگاه ها شما میتوانید دیدگاه های کاربران را تایید ، ویرایش ، حذف و … کنید .

اگر تعداد دیدگاه ها زیاد باشد میتوانید در قسمت جستجو آن را پیدا کنید . برای ویرایش و مدیریت دیدگاه ها کافیست ماوس خود را بر روی دیدگاه مورد نظر ببرید تا منویی در زیر دیدگاه ظاهر شود .

نمایش

نمایش یکی از بخش های مهم بخش مدیریت وردپرس است . اگر بر روی نمایش کلیک کنید همه پوسته های نصب شده بر روی وردپرس خود را خواهید دید . معمولا پوسته ابتدایی بر روی سایت شما فعال است . کافیست ماوس را بر روی پوسته مورد نظر ببرید تا دکمه جزئیات پوسته را مشاهده کنید . بر روی جزئیات پوسته که کلیک کنید اطلاعاتی از قبیل نام قالب ، نام نویسنده ، نسخه فعلی و غیره را خواهید دید .

جهت نصب پوسته تازه میتوانید از منو افزودن پوسته تازه در بالای صفحه اقدام کنید . البته راه دیگر آن هم نصب از هاست شماست که میتوانید پوسته دلخواه را در مکان مورد نظر آپلود کنید ( آموزش نصب پوسته از هاست در مطالب سایت قرار دارد ) و پس از آپلود یا بارگذاری باید پوسته را فعال کنید .

سفارشی سازی : یک منو از زیر مجموعه های نمایش است که این امکان را فراهم میکند تا کاربر بتواند در محیط سایت و به صورت زنده هم سایت را مشاهده کند و هم تغییرات خود را اعمال کند .

ابزارک ها هم زیر مجموعه ای از منو نمایش است .

WordPress Video Lessons: Build your Website with WordPress!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *